Co je „déja vu“?

Déja vu je zvláštní pocit, že daná situace už se stala. Takový ten pocit: „Sakra, tohle už jsem jednou prožil!“

Pokud se nad tím zamyslíte a zkusíte v tomto pocitu najít logiku, pravděpodobně Vás rozbolí hlava a žádného logického závěru se stejně nedoberete.

Odkud vlastně tyto myšlenky pocházejí?

Teorií a vysvětlení je několik, ale která je ta pravá? To už necháme na Vás.

1) Paralelní vesmíry

Jedna z teorií, která se zakládá na předpokladu, že existují paralelní světy, které jsou podobné těm našim. Podle této teorie jsou navzájem nejpodobnější vesmíry u sebe tak blízko, že mnohdy dojde k jejich prolnutí a výsledkem toho je pocit déja vu. Je to tím, že si pamatujete událost, která už se stala, ale v jiném paralelním vesmíru.

2) Vzpomínka z minulého života

Tato teorie se opírá o existenci reinkarnace a minulých životů. Předpokládá se že duše prožívá jeden a ten stejný osud pořád dokola a občas si vzpomene na věci z minulého života a promítne je do současného. Vám to pak připadá jako déja vu.
Je to podobné jako příhoda mojí známé, která byla poprvé v životě v Paříži. Procházela místními uličkami, když v tom říká: „Támhle o ulici vedle je skvělá rybárna, mají tam úžasné pochoutky a krásné židle ve tvaru sudů.“ a rozběhla se tam. Všichni na ni koukali jako na blázna, ale nakonec šli za ní. Ve vedlejší ulici jim jen spadla brada. Byla tam rybárna s židlemi ve tvaru sudů.

3) Opožděná komunikace mezi mozkovými hemisférami

Podle této teorie je jev známý jako déja vu způsoben dočasným zpomalením komunikace mezi levou a pravou mozkovou hemisférou, to způsobí pocit že tu danou situaci, kterou nyní prožíváme už jsme jednou prožili. Jde pouze o klam, kterým nás náš mozek mystifikuje.

Ať už je odpověď jakákoli, jedno je jisté. Ať už se budete klonit k té, nebo oné. Nikdo Vám nemůže říci, že se mýlíte…. 🙂