Nan Madol

V srdci Mikronésie, uprostřed korálových útesů, se nalézá tajuplný ostrov Nan Madol. Je to téměř 40 let, kdy na toto místo poprvé vstoupila jiná lidská noha, než místního domorodce. V souvislosti s tímto místem koluje po světě mnoho záhad. Jednou z nich je kletba, která postihne každého, kdo otevře platinovou rakev nacházející se na ostrově (je jich tam více).Dále se mluví o časté návštěvě mimozemšťanů a jejich podmořské základně. Nebo o obrech, kteří Nan Madol údajně postavili. Každá z těchto záhad, se nějakým způsobem zakládá na pravdě. V hrobech byli nalezeny kostry opravdu vysokých lidí (obrů).


zdroj Google

Nan Madol tvoří archeologickou lokalitu, kde najdeme kamenné stavby na korálových útesech obehnané kamenou zdí po celém obdélníkovém obvodu. V této 1.5 km dlouhé a 0.5 km široké lokalitě, nalezneme 92 uměle vytvořených ostrůvků, které jsou od sebe oddělené mořskými kanály.

Základním stavebním prvkem je kámen z čedičové vyvřeliny ve tvaru šestihranu. Na jedné čtvrtině tohoto pozemku je pohřebiště s místem pro balzamovače a obydlím pro kněze (samozřejmě, vše je pod mořskou hladinou).

Ačkoliv se zdá, že dřívější stavitelé byli mistři svého oboru, opak je pravdou. Čedičové kameny, jsou na sebe jakoby naházené ledabile a budí tak pocit, že každou chvilkou spadnou. Hradby nejsou ničím zdobené, jak to dříve bývalo zvykem. Dokonce zde nenajdete ani sochy.

zdroj Google


Otazkou je, kdo a jak vlastně Nan Madol postavil? pokud vezmeme v úvahu hmotnost některých balvanů ( 5 až 50 tun), tak by člověk opravdu uvažoval o výstavě Nan Madolu obry. Zdi jsou 3m široké a místy až 10m vysoké a celková váha se odhaduje na 250 milionů tun kamení. To je opravdu nepředstavitelné….Když si uvědomíme, že byli dopraveny z opačné strany ostrova…..tak jakým způsobem? Postavili Nan Madol mimozemšťané?
V roce 1995 se natáčel dokumentární film o Nan Madolu, kde se lidé snažili o přesun balvanů po vodě, s možnostmi dřívějších lidí, ale nedokázali převézt víc jak jednu tunu.
Jedna záhada střídá druhou. Pokud zapomeneme na to jak…..je tu otázka proč.
Nan Madol není pevnina…každá jedna část je tvořena uměle vytvořeným kusem velkého čedičového obdélníku. Z jakého důvodu se tu stavilo? vždyť bylo tolik jiných možností. Tady se někteří lidé dovnímají, že důvodem bylo místo tiché a vzdálené, odkud by nás mimozemšťané mohli pozorovat, nebo místo , kde si udělají svou základnu.
Rozluští někdo záhadu tohoto ostrova někdy? Pravděpodobně ne, protože neexistují žádné spisy z té doby. Ani místní domorodci u kterých se informace o tomto místě dědí z generace na generaci nic nepoví. Bojí se prokletí. Ten, kdo o Nan Madolu něco prozradí, tak zemře. Nejsou ušetřeni ani badatelé a výzkumníci. Místní král jim zakázal rušit spánek zdejších panovníků, kteří oplívali nadpřirozenými schopnostmi. Nedovolí jim zde ani kopat.
Začátkem 20 století se Victor Berg vzepřel jejich zákazu a začal otevírat v zakázaném místě hroby dřívějších vládců. To co v nich našel ho vyděsilo. Ležely v nich kostry obrů…3 metry dlouhé. V tu chvilku se obloha zatáhla a započala silná bouřka doprovázena častými blesky. Berg druhého dne ( 30.4.1907) po noci plné halucinací zemřel.

Kdo Nan Madol v dávných dobách postavil a pak zase záhadně zmizel? Místní domorodci na Pohnpei věří, že to byli obyvatelé prastarého kontinentu MU, který se při velké katastrofě před 12 000 lety potopil do Tichého oceánu. podle historie se tu objevují tři rasy obrů. Druh podobný lidem, který prý uměl létat, potom obří opičí rasa, která vylézala z moře a nakonec druh jakýchsi mega-otroků pohybujících se pod mořskou hladinou. Dnes se legenda zredukovala na všude uváděnou pověst o dvou bratrech Olosipa a Olosopa ovládajících magii a nadpřirozené schopnosti.
Kdyby Japonici neodvezli obří kostry (1928 v době , kdy byl ostrov v jejich správě), dalo by se podle nich určit rasu. Odvezli také platinové rakve, které jejich potápěči vytahovali z potopeného domu mrtvých( v těchto místech je údajně zrcadlová čast města).
Všechno se zničilo atomovou bombou na Hirošimu. Zemřela tak část historie, bez které se možná už nikdy nedozvíme pravdu. Jedině……, že by se na Nan Madolu stále ještě ukrývala v hlubinách moře další platinová rakev…..